BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Jälle kodakondsusest

E-kiri Print PDF
(2 hindajat, keskm. hinne 5.00 (maks.5))

On kummaline, et ei OSCE saa aru ega ka meie valitsus mõista, et kodakondsete hulga tõstmiseks ei piisa paljast jutust ja lalinast a la "... no miks te ei taha siis ..."

 

Seni kuni riik ei tegele tõsiselt kodakondsuspoliitikaga vaid selle asemel rakendab pelgat keelesundi, seni pole lootustki, et olukord kodakondsuse vallas paraneks.

 

BHR on korduvalt rõhutanud, et kodakondsusse astumist suurendavad vaid üksikud tegurid, mida peab toetama võimas motivatsioonisüsteem. Teguriteks on moraal, teadlikkus ning majandus-poliitilised huvid.

 

Oleme siinjuures ausad. Kodanikuks saamise tegureid toetab sisuliselt vaid üks asjaolu - riigikogu valimise võimalus + võimalus valituks saada. Kuid sellest on vähe.

 

Võttes näiteks venekeelset massi Ida-Virumaal, siis võib kohe öelda - neil on seal ka ilma kodakondsuseta hää küll. Seepärast on BHR'i veendumus selles, et kui Eestis kehtiks analoogne kohaliku omavalitsuse valimiskorralduse seadus kui näiteks Lätis, et riigi esindajaid ka kohalikul tasandil saavad valida vaid vastava riigi kodanikud, siis oleks tegemist juba üsna võimsa mootoriga, mis paneks hallipassimehi mõtlema vajaduse üle omandada Eesti riigi kodakondsus.

 

Sama on ju ka keeleoskusega. Koos õige valimiskorralduse ja majandusreeglitega (kui näiteks ei või avalikus sektoris ning teenindussfääris üldse töötada inimene, kes ei valda riigikeelt oma teenistuskohustuste täitmise vajadust silmas pidavas ulatuses) oleks kodakondsusse astumine üsna motiveeriv vajadus nagu ka keeleoskus.

 

Täna edastas Rahvusringhääling uudise - OSCE: kodakondsuse vajalikkust tuleb selgitada

Vastavalt edastatud uudisele on OSCE rahvusvähemuste ülemvolinik Knut Vollebaek avaldanud rahulolu seoses Eesti valitsuse tegevusega mittekodanike lõimimisel Eesti ühiskonda, kuid lisas, et tuleks püüda enam selgitada neile Eesti kodakondsuse eeliseid ning keeleõppe võimalusi.

 

BHR arvates ei ole ühestki asendist tegelikuks probleemiks keeleõppevõimalustest mitteteadmine. Selles osas on tegemist vaid laiskuse ja vähese huvi ning -aktiivsusega. Tõsi on selles, et on üsna vähe selgitatud Eesti kodakondsuse eeliseid. Kuid siin on tegemist mõnes mõttes ju objektiivsete põhjustega - eeliseid ju praktiliselt polegi. Eesti riik ei ole lihtsalt muhvigi teinud, et oma kodanikele luua märgatavaid eeliseid juhukontingendi ees.


Vollebaek ütles ka oma Eesti visiidi kokkuvõtteks, et tema külastuse peamiseks eesmärgiks oli uurida muulaste haridust ja naturaliseeimist. Ülemvolinik rõhutas, et haridus on integreerumise aluseks. Ta avaldas heameelt, et mitte-eestlastele on loodud head võimalused eesti keele omandamiseks.

Ülemvolinik märkis samas, et külastades Narvat nägi ta, et kaugeltki mitte kõik mittekodanikud ei tea, kuidas nad võiksid oma eesti keele oskust parandada. Seepärast soovitas Vollebaek tõsta inimeste teadlikkust keeleõppe võimaluste kohta.

Vollebaek lisas, et mittekodanike protsent Eesti ühiskonnas on endiselt kõrge ning avaldas lootust, et saab jätkata Eesti valitsusega koostööd nende arvu vähendamiseks. Ühtlasi märkis Vollebaek, et kodakondsuse võtmine on inimese vabatahtlik otsus. Vollebaek jagas siinjuures välisminister Urmas Paeti seisukohta, et Venemaa poolt viimasel ajal tehtud sammud on kahandanud mittekodanike huvi Eesti kodakondsuse omandamise vastu. 

 

Tulenevalt eeltoodust loodab BHR siiralt, et Eesti valitsus viitsib lõpuks ette võtta midagigi, et luua motivatsioonisüsteem Eesti kodanikuks hakkamisele.

 

Kliki ka nendele artiklitele:
* Pihkva ähvardab Eesti sõjaväes teeninud noormehi
Pihkva oblasti piirivalve valitsuse ülem Ivan Bobrjašovi on mures tõiga pärast, et paljud piirialas elavad Eesti-Vene kodakondsusega noormehed eelistavad aega teenida hoopis Eesti kaitseväes. Vastavalt ...
* Rootsi minister soovib immigratsiooniseaduste karmistamist

... illegaale rohkem maalt välja saata ja neid kodakondsusest ilma jätta, vahendas AFP. «Rootsi migratsiooni- ja intergratsioonipoliitika on läbi kukkunud,» kirjutasid Billström ja veel kaks valitsuserakonna ...
* Kesk aitaks halli passiga europarlamenti valima

... näiteks mittekodanikel, uruguailastel, somaallastel, ... * Maha võltshäbi - rohkem tähelepanu põlisrahvastele ... konkreetsust kodakondsusküsimustes, Või võtkem eeskuju Taanist - rohkem tähelepanu põlisrahvaste ...

Kommentaare (0)

Lisa oma kommentaar


busy
 
erakond

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
wiki tänubanner

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve