BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Eesti jagab ordeneid vaid ilu pärast.

E-kiri Print PDF
(7 hindajat, keskm. hinne 5.00 (maks.5))
Midagi nii absurdset on raske ette kujutada, kuid ometigi on see kurb tõsiasi.

Riiklike (ja kõiksuguste muude) autasude, tiitlite ning muude tunnusmärkide loomise mõte on aegade algusest peale olnud see, et sellega tunnustada väljapaistvaid isikuid väljapaistvate teenete eest.

Teenetemärke, ordeneid ja tiitleid on ikka ja alati peetud asjadeks, mis tõstavad tunnustuse saanud inimese pisut kõrgemale sotsiaalsele ja ühiskondlikule pedjestaalile. Selline inimese austamine on tunnustus selle eest, et ta on teostanud midagi märgatavalt enamat kui lihtne inimene samasuguses situatsioonis.

Eesti riigis kahjuks see nii ei ole. Või vähemalt on viimaste presidentide ajast kujunenud nii, et riiklike tunnustusi jagatakse helge käega ja ka isikutele, kes on laiemale avalikkuselegi silma paistnud meie riigi- ja rahvuskultuuri vastase käitumisega. Tõenäoliselt on Eesti riik ainus maamunal, kes austab tänumedalitega persoone, kes austajat ennast varjamatult ründavad ning austuse jagaja üle irvitavad.
Selline käitumine iseloomustab riigi alandlikkust, mitte aga väärikust. Seetõttu on selline käitumine häbistav ka riigi kodanikele.

Kui küsida nüüd teadmameestelt, misk see nii on? Miks on meie riigis selline ebaloogilisus, siis saadav vastus on jahmatav. Troonil istuva presidendi nõunik Toomas Sildam annab kummalise vastuse - ilu pärast, sest see on meil tavaks, sellega me näitame kui tugevad me oleme.
Sellise vastuse juures tahaks karjatada kuulsa väljendiga meie juhtpoliitikute sõnavarasalvest - tule taevas appi ...

Tundub, et Eesti riigis on kätte võetud ja soovitakse tõsiselt devalveerida Eesti riigi tunnustust ja tänu, muutes selle millekski täiesti mõttetuks. Samas devalveeritakse sellega ka riiki ennast. Kõige hullem on siinjuures see, et tõeline oma riiki armastav kodanik ei ihalda saada tunnustatud oma riigi poolt, sest ta teab - see tunnustus on marginaalne ning silmakirjalik - asi ilu pärast.

Selline asjade käik paneb vägisi mõtlema riigi muutmisele. Ennast devalveerinud riik, kes ei austa iseennast ega oma kodanikkonda - see riik ei vääri oma kodanike toetust. Järelikult peavad oma maad austavad inimesed lõpetama sellise mõttetu riigi eksistentsi, et saaks tulevikus oma lastele pärandada riigi, mida oleks võimalik austada ning mille pärast ei tuleks häbi tunda.

Kuid, mis siis võiks olla ennast rahva silmis häbistanud riigi asemel? See on tõesti keeruline küsimus. Luua tuleb uus riiklik formatsioon, mis ei oleks olemasoleva riigi õigusjärglane, uued sümbolid ja isegi uus nimi.
Uus lipp, uus vapp, uus hümn, uus moraal, uus suhtumine teatud konkreetsetesse standarditesse. Ja see on juba VÄGA SUUR mõttekoht, kas Eesti Vabariigi asemele peaks sündima Waba Eesti Riik, Eesti Vürstiriik, Maarjamaa Hertsogiriik või Eesti-Liivi Konföderatsioon ..., mis iganes kuid peamine, et selles riigis oleks au sees perekond, Maarjamaised traditsioonid, kodanikkond, väärtused mis kodanikke liidaks. Et see riik omaks eneseväärikust ega lörtsiks oma nime "lihtsalt tava pärast".

Mis on ülaltoodud tiraadi esile kutsunud?

Eks ikka see Uspenskile medali andmise lugu, mille kohta Delfi uudis kinnitab, et Uspenskile teenetemärgi andmine lööb laineid.

Seal märgitakse, et ametist lahkuvale Venemaa suursaadikule Nikolai Uspenskile Maarjamaa teeneteristi andmine tõstatas küsimuse, kas taoline automaatne ordenite andmine on ikka õigustatud.

Kui varasemate Venemaa saadikute puhul jäi see Eesti diplomaatilisest tavast tulenev tunnustus suurema tähelepanuta, siis nüüd, Nikolai Uspenskile esimese klassi Maarjamaa risti omistamine, tekitas nurinat ja küsimusi, millistest teenetest jutt käib, vahendavad ERR uudised "Aktuaalset kaamerat".

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni hinnangul on kahtlane, kas seda traditsiooni tasub jätkata.

Presidendi avalike suhete nõuniku Toomas Sildami sõnul järgitakse sellega Eesti riigi enda diplomaatilist tava, millega näitame Eesti tugevust.

"Ma ei näe mingit põhjust seda traditsiooni muuta, see on lihtsalt ilus komme ja alati on inimesi, kes on rahulolematud," rääkis keskerakondlasest riigikogu liige Ain Seppik.

"See on täiskasvanud olemise hind, see on iseseisvuse hind ja see on ka rahvusvahelisse kooslusesse kuulumise hind," oli reformierakondlasest riigikogu väliskomisjoni liige Raivo Järvi sama meelt.

Anar Rand

Kliki ka nendele artiklitele:
* Uspenski saab autasu Eesti riigi vastase tegevuse eest
Helme: Uspenski saab autasu Eesti riigi vastase tegevuse eest Endise Eesti suursaadiku Moskvas Mart Helme arvates antakse ametist lahkuvale Venemaa suursaadiukle Eestis Nikolai Uspenskile Maarjamaa rist ...
* Lühidalt - 18.06.10
... otsustas neljapäeval anda lahkuvale venemaa suursaadikule Nikolai Uspenskile Eesti riigile osutatud teenete eest esimese klassi Maarjamaa risti. Venemaa suursaadik Nikolai Uspenski 2006. aasta septembris, ...
* Vene militaarpinge Ukrainas võib suureneda
... probleemi lahendama. Lühidalt öeldes tuleks idee kohaselt rahva otsuse alusel (näiteks referendumi teel) kuulutada välja Ukraina vürstiriik (kuningriik, keisririik ...). Minnes üle konstitutsioonilisele ...
* Adolf Friedrich, Mecklenburgi hertsog ja Eesti
... pinnale päris oma riigi loonud. Kui mõttes liita kokku Liivimaa, kus üsna eesti keele sarnast keelt räägiti ja Eestimaa, siis nimetatud territooriumil on läbi ajaloo eksisteerinud "kuningriik" vaid kaks ...

Kommentaare (0)

Lisa oma kommentaar


busy
 
erakond

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
EI piirilepingule

BHR Cinema