BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ettepanek: kujundada Maarjamäe memoriaal ümber kommunismiohvrite mälestusmemoriaaliks

E-kiri Print PDF
(1 hinnang, keskm. hinne 5.00 (maks.5))
Eesti rahvuslik liikumine (ERL) teeb vabariigi valitsusele ja Tallinna linnale ettepaneku kujundada Maarjamäe memoriaal ümber kommunismiohvrite mälestusmemoriaaliks.

Maarjamäe memoriaal Pirita tee ääres püstitati nõukogude võimu poolt algselt „neile, kes võitlesid Eesti vabaduse eest“, ehk kommunistlikele vallutajatele.

“Tegelikkuses on kompleks püstitatud saksa sõdurite haudadele, lisaks on sinna maetud 1941. aasta juulis maha lastud eesti lendurid, metsavennad ning Erna rühma sõdurid. Sinna ei ole maetud mitte ühtegi „vabastajat”,” teatas Eesti rahvuslik liikumine, et sisuliselt kannab memoriaal seega hoopis teist tähendust — ta on kui mälestusmärk bolševismi ja kommunismi läbi kannatanutele ja selle vastu võidelnuile. Nüüd on allesjäänud osa sõjaväekalmistust korrastatud — iga aasta 8. mail tähistatakse seal pidulikult Teise Maailmasõja lõppu.

Memoriaali keskne objekt on elegantne 35 meetri kõrgune obelisk, mille autorid on arhitekt Mart Port ja skulptor Lembit Tolli. Keskel on  tseremooniaväljak ja tribüünid, mille kujundasid arhitektid Allan Murdmaa, Peep Jänes, Rein Kersten, Henno Sepmann, kunstnik J. Palm ja insener Vello Hüdsi. Autoritel õnnestus mälestusmärgi juures vältida pea täielikult traditsioonilist nõukogulikku paatoslikkust ja sümboolikat.

Peale taasiseseisvumist, mil mõned tahvlid eemaldati, ei meenuta enam miski mälestusmärgi päritolu. Kuna memoriaal jäi pooleli ning selle teist etappi ei hakatudki ehitama ei võetud teda püsivale kasutusele ja seetõttu puuduvad tal seosed kommunistliku propaganda ja ideoloogiaga.
Möödasõitjatele seostub ta pigem maastikuarhitektuurilise objekti ja Pirita tee kujunduselemendina.

„On häbiväärne, et Eestis puudub tänaseni kommunismiohvrite mälestusmärk. Puudub keskne koht, kus meil oleks võimalik mälestada repressioonide läbi kannatanuid ja neis hukkunuid. Puudub koht, kuhu viia lilli ja süüdata küünal oma arreteeritud, küüditatud, maha lastud või teadmata kadunud perekonnaliikmete ja rahvuskaaslaste mälestamiseks,“ ütles ERL juhatuse liige Henn Põlluaas. „Kahju, kui hästi kujundatud ja teostatud kompleks armutult hävib. Teeme selle parem korda ja kujundame memoriaali ümber enda soovide ja vajaduse kohaselt. Maarjamäe memoriaal on sobivaim koht kommunismiohvrite mälestamiseks,“ leiab Põlluaas.

ERL pöördub kõigi asjasthuvitatud osapoolte poole üleskutsega toetada ideed kujundada Maarjamäe memoriaal kommunismiohvrite mälestusmemoriaaliks. Meie ülesanne on teha kõik, et sellised koledused enam ei korduks. „Me oleme selle võlgu oma eelkäijatele, see on meie aukohus,“ selgitab ERL juht Aivar Koitla.

Ühtlasi kutsub ERL kõiki inimesi panema mälestusküünla Tallinnas kell 12.00 Vabadussõja võidusamba juures toimuva mälestusürituse ajal ning õhtul kell 18.00 Pääsküla raudteejaama mälestusmärgi juures, kust alustasid 70 aastat tagasi oma hukatuslikku teekonda sadade süütute tallinlastega täidetud vagunid Venemaa avaruste poole.

Kliki ka nendele artiklitele:
* Vene sõdur pole vabastaja!
... lõppenud! Eesti Rahvuslik Liikumine ütleb selle tõe välja 9. mail 2011 kell 12 Venemaa saatkonna ees. Tule ka Sina, Eesti patrioot, oma toetust avaldama! Eesti Rahvuslik Liikumine Kliki ka nendele artiklitele: ...
* Näljastreik Tartu Rahu piiride kaitseks
... toetavad: Tartu Rahu Põlistamise Selts (TRPS) Eesti Rahvuslik Liikumine (ERL)
* Lühidalt - 08.04.11
... ja Eesti rahvuslik liikumine valisid Aasta rahvuslaseks Jüri Böhmi. „Jüri Böhm valiti Aasta Rahvuslaseks tänu tema kodanikujulgusele. Just tema jõuline ..
* Villem Reiman - 150 aastat sünnist
... teel. Oma põhimõtetele jäi ta truuks kuni elu lõpuni. 1890. aastate alguses oli eesti rahvuslik liikumine madalseisus, sest endisaegsed juhid olid kas surnud või avalikust elust tagasi tõmbunud ning venestusaeg ...

Kommentaare (0)

Lisa oma kommentaar


busy
 
erakond

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
EI piirilepingule

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve