BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Maailm on venemaa kurjuse suhtes hambutu

E-kiri Print PDF
(0 hindajat, keskm. hinne 0 (maks.5))
Sisuloend
Maailm on venemaa kurjuse suhtes hambutu
Venemaa manipuleerib poliitilise laibaga
NÄITA KÕIK
Tahtmatult tulevad meelde Churchilli kuulsad sõnad Müncheni sobingu järel - tehes valiku häbi või sõja vahel me valisime häbi, kuid saime ka sõja.

Karmid sanktsioonid Moskvale? EL tõotab jõuda leebe sõrmeviibutuseni
Raimo Poom

Kui USA astub konkreetseid, ehkki väikseid samme, siis EL ei suuda praktiliselt midagi.

Ei USA ega Euroopa Liit pole alates nädalavahetusest, mil Venemaa eraldas Krimmi Ukrainast, sõnu kokku hoidnud. Washingtonis on välisminister John Kerry nimetanud Venemaa tegevust otsesõnu okupatsiooniks ja invasiooniks.

Esmaspäeval Brüsselis kogunenud Euroopa Liidu välisministrid tegid avalduse, kus nimetasid Venemaa Föderatsiooni manöövrit Krimmis agressiooniks ja rahvusvahelise õiguse selgeks rikkumiseks.

Nii retoorika kui ka lääneriikide hoiak on viidanud, et Venemaa tegevusele Ukrainas peab järgnema konkreetseid vastusamme. Kuid mida päev edasi, seda nähtavamalt muutuvad võimalikud Moskva vastu rakendatavad meetmed aina kitsamateks ja piiritletumateks. Fakt on see, et keegi pole Washingtonis ega Brüsselis isegi mõelnud sõjalise sekkumise peale Venemaa vastu. Sellise mõtte, rääkimata tegevuse tagajärjed võiksid olla hoomamatud.

Jutt ja vihjed Moskva ja president Vladimir Putini režiimi karistamise kohta on käinud kogu aeg kõigi muude võimalike meetmete ümber. Peamiselt on olnud arutuse all sündmuste eest vastutajatele viisakeeldude kehtestamine, eri valdkondades Venemaaga tehtava koostöö ülevaatamine ja majandussanktsioonid.

Ainult leebed sammud

Kiireimaks sammuks osutus juba pühapäeva hilisõhtul maailma juhtivate tööstusriikide langetatud otsus peatada suve alguses Venemaal Sotšis toimuma pidanud G8 tippkohtumise ettevalmistamine. Nn G7 ehk kõik grupi liikmed peale Venemaa teatas, et G8 on praeguseks külmutatud.

Üldist rahvusvahelist tooni peegeldas ka samal päeval koos käinud president Toomas Hendrik Ilvese juures tegutsev riigikaitse nõukogu. Pärast seda teatati, et „Eesti toetab EL-i ja NATO kõige tugevamaid vastumeetmeid Venemaa sõjalisele tegevusele Ukrainas”. Paraku on kiiresti selgunud, et kõige tugevamate meetmete asemel astutakse üsna leebeid samme.

Juba enne esmaspäeval Brüsselisse kogunenud EL-i välisministrite kohtumist spekuleeriti kuluaarides, et Lääne-Euroopa suuremate liikmesriikide pealinnades nagu Pariisis, Londonis ja Berliinis on Venemaa reaalsele karistamisele tekkinud väga tugev vastuseis. Pärast kohtumist väljastatud otsuses saigi see tõenduse.

Dokumendis teatati, et vastumeetmetena Moskva tegevusele kaalutakse viisalihtsustuskõneluste ja uue kahepoolsete majandussuhete leppe ettevalmistamise peatamist. „Võidakse arutada ka uusi suunatud meetmeid,” lõppes loetelu kaunis ebamääraselt. Tasub vaid meenutada, et nii viisalihtsustuskõnelused kui ka uue EL-i ja Venemaa suhete lepingu ettevalmistamine on olnud tegelikkuses külmutatud juba aastaid.

Järjekordne žest

Kuigi samal kohtumisel otsustati homme hommikuks Brüsselisse kokku kutsuda Ukrainas toimuv ja Venemaa sanktsioone arutav erakorraline EL-i riigi- ja valitsusjuhtide nõupidamine, jääb seegi tõenäoliselt vaid žestiks.

Nimelt lekkisid esmaspäeva õhtul Londonis Briti valitsuse seisukohad võimalikest vastumeetmetest Venemaa vastu ja neist tuli välja, et kõik vähegi Venemaad reaalselt karistavad sammud on täielikult välistatud. „Briti valitsus ei peaks praegu toetama Venemaa-vastaseid kaubandussanktsioone ega Londoni finantskeskuse sulgemist venelaste jaoks,” seisis hooletu ametniku käes olnud paberist, millest pressifotograafidel tekkis võimalus ülesvõte teha.

Samu tundeid jagatakse teistes suurtes pealinnades, sest ei peljata mitte üksnes Venemaa vastureaktsioone näiteks Euroopa gaasiga varustamisel, vaid ka muid majanduslikke kahjusid, sest väga paljudel ettevõtetel on Venemaal suured ärihuvid.

Järele jäävad täpsustamata „suunatud meetmed”. On spekuleeritud võimalike viisakeeldude või mingite konkreetsete isikute vara külmutamise või kitsama valdkonna sanktsioonide üle.

Üldteada on ka tõsiasi, et EL-i riigid pole viisakeeldudest vaimustunud ja varade külmutamist kardetakse samuti. Kõik viitavad Valgevene näitele, kus need sealse diktaatori Aljaksandr Lukašenka vastu paika pandi, kuid tulemus oli hoopis tema võimu kindlustamine.

USA on Euroopa leebusega hädas

Erinevalt EL-ist tahab USA astuda väga konkreetseid samme, et karistada Venemaad Ukrainasse tungimise eest. Peale G8 kohtumise ettevalmistuste peatamise, mis otsustati peamiselt Washingtoni eestvõttel, on president Barack Obama lubanud põhjalikku USA–Vene kaubandus- ja diplomaatiliste suhete ülevaatamist.

Esimese uue sammuna teatas USA kaitseministeerium esmaspäeva õhtul kogu Venemaaga tehtava militaarkoostöö peatamisest: „Oleme külmutanud kõik otsekontaktid kahe sõjaväe vahel.” USA valitsusallikad on kinnitanud, et laual on ühtlasi „ka kõik teised võimalused”. Obama administratsiooni liikmete sõnul uuritakse erinevaid teid: näiteks kehtestada sanktsioone Venemaa pankadele, külmutada nii Vene võimuorganite kui ka erainvestorite välisarveid.

Paraku tunnistasid valitsuse sanktsioonide kavasid kiitnud senaatorid, et USA püüdlustest üksi ei piisa. „Ühendriikide ühepoolsed sanktsioonid ei pruugi töötada, kui Euroopa jääb Vene pankadele turvaliseks varjupaigaks, kuhu sealsed oligarhid oma raha võivad kuhjata,” märkis näiteks Connecticuti senaator Chris Murphy.

Eesti Päevaleht


 
teenetemärkidest

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
wiki tänubanner

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve