BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Vene armee uus vana sümbol

E-kiri Print PDF
(3 hindajat, keskm. hinne 5.00 (maks.5))
Terve vene riik on viimased kakskümmend aastat võbisenud identiteediotsingute kriisis, mis on hõlmatud nii disaini- kui vaimuelementide tuunimisega.

Põhjus on väga lihtne - varsti saja aastaseks saav riik ei ole peale "viisakat" kontrarevolutsiooni möödunud sajandi üheksakümnendatel suutnud ennast sümbolitega rahva südametesse kehtestada nii, et oleks suudetud luua mõistlik kompromiss verise mineviku ja oleviku vahel.

Sümbolism on ülimalt suure tähtsusega, kuigi paljud püüavad seda eitada. Kohati on sümbolite mõju sedavõrd tugev, et suudab liita rahvaid, poliitikaid ja ideoloogiaid nagu neid ka omavahel tülli ajada. Ja venemaa teab väga hästi, et nõrkade sümbolitega riigid ja rahvadei pole püsivad - see on selge ajalooline tõde.

Pikkade otsingutejärel, kus venemaa püüdis sotsialismi ajastu mädaneva huumuskihi alt välja kraapida eelmise riigi sümboleid - selle riigi sümboleid, mille tänane venemaa ise on maha tapnud (sellest puudub ka juriidiline seos eelmise ja tänase vene riigi vahel), pole tõesti väga edukaks kujunenud. Edukamaks on osutunud nõukogudeagesete sümbolite taaskasutusele võtmine ja nende tuunimine rahvusvärvidega.
Üheks selliseks sammuks on ka vene armee sümbol ja selle ümber toimuv.

Peale tänase vene riigi sündi 1917. aasta oktoobrirevolutsioonis, võttis vene armee kasutusele saatanliku pentagrammi e. viisnurga. Loomulikult pidi olema viisnurk punast värvi või siis mundri elemendina ja klassikaliste metallide värvusest tingituna ka hõbedane või kuldne. Kuna riigiplaguna võtsid sotsiaaldemokraatidest ennast kommunistideks nimetanud töölis-talupojad kasutusele punase vere värvi, siis lihtsa disainiloogika kohaselt kasutati lipul olevaid elemente vahel valge, enamalt jaolt aga kollase värviga. Kohati kasutati koos pentagrammiga ka haakristi kui päikese ja õnnemärki (vt. fotot paremal - punaarmee poolt kodusõja ajal kasutatud mundrielemendist). Hilisemas perioodis jäi valitsevaks sümboliks ikkagi ainult pentagramm e. viisnurk, millele lisati riigi vapilt pärinev tööliste-talupoegade mässu sümbol sirbi ja vasara näol.

See viisnurk püsis vene armee ametliku sümbolina tänase päevani.

Nüüd aga võeti kasutusele vene armees uus ametlik sümbol. Kuigi saatanliku pentagrammi üldkuju ei muudetud, disainiti värvigammas senini kasutatud üldine punane toon vene rahvuslipu värvitoonideks (puane, valge, sinine). Paraku küll väga kahtlaselt USA'likus stiilis, et mitte öelda "USA kaubamärgi" stiilis.

Ametlik selgitus uuele vanale sümbolile on selline, et pentagramm sümboliseerib kaitseministeeriumi teatel stabiilsust, tuge ja väärikust ning viisnurkne kuju iseenesest «seostub tugevalt Vene armee traditsioonide ja võitudega.»

Neid silmaspeetavaid "traditsioone ja võite" on vene armee ajaloos ainult üks - II Maailmasõja sees toimunud saksa-vene sõda ja sellegfa seonduv.
Kogu venemaa poliitiline ideoloogia on üles ehitatud vaid sellele sõjale.

Meedias kirjutatakse, et selle sümboli valis välja kaitseministeeriumi disainibüroo ning seda võib näha nii Vene sõjaväe varustusel kui ministeeriumi raadiojaama Zvezda logol.

Kuivõrd aga venemaa on oma riigi elanikesse süstinud tugevalt läänevastased ja USA-vihkajalikud meeleolud, siis kutsub see sümbol paratamatult esile ka negatiivseid vastukajasid. Ehkki kuju poolest meenutab uus sümbol tugevalt Nõukogude punatähte, leidsid Lenta.ru lugejad juba, et see näeb siiski liiga ameerikalik välja. Üks kasutaja kommenteeris suisa, et see meenutab talle koomiksitegelast Kapten Ameerikat ja teine, et tegemist on lihtsalt 200-protsendilise amerikanismiga.

Lihtsa riigivenelase mõttemaailma peegeldab hästi Newsru.com lehel üks vene ajakirjanik. Vahendatuna feisbukist, kirub ja vannub ta uut sümbolit maapõhja umbes sellise tekstiga, et ... Meeletult suur maa, milline on suutnud lõpuks Krimmis põlvedelt püsti tõusta. Kus on sadu talendikaid disainereid, tuhandeid talendikaid kunstnikke. Aga ei - parem on ikka varastada. Ja veel kelle käest - vihatud amerikossidelt. Ja veel kelle jaoks - Vene armee jaoks ...  (... "Огромная страна, вставшая, наконец, с колен в Крыму. Сотни дизайнерских талантов, тысячи талантливых художников. Но нет, лучше украсть. И у кого - у ненавистных пиндосов. И для кого - для российской армии". ...)

Karta on, et kritiseerijatel vene riigiideoloogia suundumusi silmas pidades isegi õigus hoolimata sellest, et objektiivselt vaadatuna see sümbol ei tundu inetu.

BHR/PM

Kliki ka nendele artiklitele:
* Taas venemaale Leningrad ja Stalingrad?
... riigist ning sellest sündis mingi sümbioos, mida keegi õieti süüa ei osanud. Peamine - ka venemaalased ise mitte. Sündinud sümbolid, kus ühendati endi poolt hävitatud riigis eksisteerinud kohanimed ja ...
* Riigivenelaste seas on patriotism tõusnud taevalikku kõrgusse
... värvikombinatsiooni. Ametlikult on tegemist "nõukogude kaardiväe lindi" aktsiooniga, mis identiteediotsingute küüsis sipelnud venemaalaste poolt kiirelt tänutundega omaks võeti ja hellitavalt ka nn "georgi ...
* Venemaa on jätkuvalt identiteediprobleemide küüsis
... Loomulikult pole eeltoodud loend lõplik. Peale faktilist paleepööret ning sisulist (poliitilist ning majanduslikku) kontrarevolutsiooni, mis sai alguse Jeltsini võimuletulekuga ning konservatiivse kommunistliku ...
* "Vene maailma" kontseptsioonist - ideest vene inimese unikaalsusest
Tänase vene riigi esimestel rahadel (vt. illustratsiooni) oli keskel haakristi kujutis. Kas oli siin tegemist kunstniku erakordse ettenägemisvõimega? Kas tõesti teadis kunstnik, et klassikalisest svastikast ...

Kommentaare (0)

Lisa oma kommentaar


busy
 
KOV valitsegu inimene, mitte partei

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
EI piirilepingule

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve