BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ukraina majanduse selgroo murdmine on hirmutavalt lähedal

E-kiri Print PDF
(0 hindajat, keskm. hinne 0 (maks.5))
Putin on teinud panuse sellele, et Ukraina kurnatakse enne ära, kui Venemaa hätta jääb.

Ida-Ukraina konflikti alguses oli isegi üllatav, et Venemaalt imporditud terroristidest hoolimata toimis sealne majandus enam-vähem edasi. Donbassi oligarhi Rinat Ahmetovi kaevandustest toodi sütt välja nagu ikka, metallurgiatehaste ahjud kuumasid, inimestele maksti palka, äri käis edasi.

Ent mida karmimalt hakkas Ukraina valitsus terroriste suve alguses välja tõrjuma ja nemad omakorda Venemaa sagenevate sõjamasinasaadetiste toel vastulahinguid andma, seda kiiremini idaoblastite majandus kärbus. Sõjategevuse tõttu elektri ja veeta jäämine teeb tavainimeste elu põrguks, kuid ühtlasi tähendab ka kaevanduste ja tehaste seiskumist.

Praeguseks on sõjategevus jõudnud sellise intensiivsuseni, et hävitatakse majanduse elementaarseks toimimiseks vajalikku taristut: raudteid, maanteid, elektrivõrke, lennujaamadest rääkimata. Fakt on, et Ida-Ukraina majandus, mille osakaaluks kogu riigi SKT-s peetakse 15–20%, on seiskunud.

Peale selle paistab, et Venemaa toetatud terroristid on viimasegi piisa väljapigistamiseks kasutusele võtnud suisa Teise maailmasõja taktika, kui vallutatud alad veeti teatavasti tööstusettevõtetest tühjaks. Selline ülesanne oli nähtavasti antud üsna tühjade furgoonidega nädalavahetusel jõuga Ukrainasse saadetud nn humanitaarabi konvoile. Kiievi valitsuse teatel laaditi autodele näiteks Luganskis asunud Koltšuga radarite tootmisliin ja terve laskemoonatehas.

Riik vajub kitsikusse

Selle taktika eesmärk on üks: kiirendada Ukraina majanduslikku kokkuvarisemist. Ega Moskvalegi pole saladus, et Ukraina majandus nõtkub põlvist ja kogu riik hakkab vajuma äärmisse kitsikusse.

Aprillis pandi Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) eestvõttel kokku 17 miljardi dollariline mitmeaastane Ukraina abipakett. Vastutasuks nõuti majandusreforme. IMF arvestas, et Ukraina majandus väheneb sel aastal 5% võrra, kuid juba tuleval aastal kasv taastub.Ent Ukraina majandus kahanes juba esimeses poolaastas 5% võrra. Optimistlikumad stsenaariumid ennustavad, et aasta peale kokku tuleb seda 6–7%. Pessimistlikumad aga pakuvad sõja tõttu palju suuremat langust.

Ukraina valitsus palubki aina tungivamalt IMF-il maksetega kiirustada – väga kalli lahingutegevuse rahastamisel on kriitiline tähendus. Selle kõrvalt pole mõistagi suudetud nõutud majandusreforme jätkata. Analüütikute hinnangul ei pruugi aprillis lubatud summadest enam varsti piisata.

Kui raha ei tule, ohustab Ukrainat mingil kujul maksevõimetus, mis omakorda võib sundida Kiievit otsima kiiret võimalust sõjategevust lõpetada. Venemaa uuesti suurenenud Ida-Ukrainas sõdimise innukus näitab, et Moskvas loodetakse Ukraina majanduse murdumist enne, kui sõjapidamise kulu ületab EL-i või USA sanktsioonide tõttu Kremli taluvuspiiri.

Grivna ohtlik langus

Ukraina grivna kurss põhilistesse teistesse valuutadesse on alates eelmise aasta novembrist ligi kaks korda langenud. Aasta tagasi sai ühe dollari umbes kaheksa grivna eest, nüüd tuleb välja käia üle 13 grivna.

See avaldab väga suurt sotsiaalset mõju, sest kõik palgasaajad on vähem kui aastaga kaotanud poole oma ostujõust. Valuuta odavnemine paneb omakorda suure surve alla Ukraina pangandussektori. Kuivõrd sõltutakse palju välislaenudest, siis võib grivna edasine odavnemine tekitada tõrkeid nende tagasimaksmisega. Pole välistatud, et kasvavate sõjakulutustega silmitsi oleval Kiievi valitsusel seisab ees pangandussektori päästmine.

Raimo Poom
Eesti Päevaleht


Kliki ka nendele artiklitele:
* Briti press avalikustas väidetavad Ukraina teemalised salaläbirääkimised Merkeli ja Putini vahel
... stabiliseerimine, Ukraina majanduse jaluleaitamine ning Euroopale, eelkõige aga Saksamaale kasulike uute gaasilepete sõlmimine venemaaga. Allikate andmeil peale reisilennuki allatulistamist jäid salaleppega ...
* Kas venemaa suhtes rakendatakse uusi sanktsioone?
... piiri vaatlemisel. Lisaks ootavad lääneriigid Venemaalt survet separatistidele relvade mahapanekuks. «Mida kauem see kestab, seda keerulisem on meil aidata Ukraina majanduslikult ja poliitiliselt stabiilsele ...
* Vene politoloog: sõja alustamine Ukrainaga pole Putinile kasulik
... seal kõrged, kuid kui Harkivis käid, siis näed, et inimestel on raha, elu keeb ja seda ajal, mil Ukraina majandus kukub. Põhjuseks on varimajanduse suur osakaal. Sama asi on ka Krimmis, kus pensionärid ...
* Venemaa invasiooni päevik - 16.03.14
... tohutu üllatusega, siiski hakkab Ukraina majandus ennast mobiliseerima, et olla vajadusel valmis halvimaks. Käivitunud on mitmed sõjaga seotud tootmised, Ukraina mandriosa väeosad on ehmatusest üle saanud ...

Kommentaare (0)

Lisa oma kommentaar


busy
 
teenetemärkidest

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
EI piirilepingule

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve