BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Arto Aas: Venemaa on valinud sõjaka hääbumise tee

E-kiri Print PDF
(0 hindajat, keskm. hinne 0 (maks.5))
Kellele ei meeldiks jõukas, rahumeelne ja demokraatlik naaber? Naaber, kes austab vaba turumajandust, häid kaubandussuhteid ja õigusriiki. Meil õnneks on selliseid naabreid - on Soome, Rootsi, Läti ja Leedu.

Ja siis on Venemaa...

Naaber, kes soovib oma üha kahanevat regionaalset mõjuvõimu toore sõjalise jõuga suurendada. Ometi näitavad märgid, et Kremli tänase juhtkonna valikud süvendavad Venemaa isolatsiooni ja sotsiaalmajanduslikku hääbumist.

USA ja Euroopa Liit on kehtestanud järjest karmimaid Vene-vastased sanktsioone. Sanktsioonide mõju ei avaldu üleöö, kuid need halvendavad Venemaa majanduse ja sõjatööstuse konkurentsivõimet pikas perspektiivis. Sanktsioonid tabavad eelkõige Vene võimuladvikut ja nende kõige olulisemat tuluallikat ehk maavarade tootmisega seotud sektoreid.

Edaspidi on Venemaa kaitsevaldkonna-, naftatoodete tootmise või transpordiga tegelevatel ettevõtetel keerulisem leida finantseerimisallikaid ning investeeringuid uute projektide elluviimiseks. Olukorras, kus kodumaine kapital põgeneb juba aastaid Venemaalt ja tööstuse tehnoloogiline areng kärbub, on juurdepääsu ära lõikamine Lääne finantsidest ja teadmistest märkimisväärse mõjuga. Ka Euroopa Liidu põllumajandustoodete keelustamine kahjustab eelkõige Venemaa enda tarbijaid ja vähendab veelgi naaberriikide huvi Venemaal äri ajada.

Venemaa majandus on juba aastaid haavatav ja tasakaalustamatu, sest kolmandik SKTst tuleb energiatoodangust, millele lisandub ka märkimisväärne tulu relvastuse ekspordist. Igasugused tagasilöögid nendes sektorites mõjutavad oluliselt ka riigieelarve tulusid. Riikliku propagandamasina ja sõnavabaduse vaigistamise abil saab küll Venemaa inimesi lühiajaliselt lollitada väitega, et nende vaesumises on süüdi verejanuline Lääs, aga reaalne heaolu vähenemine võib viia ka muutuste soovini ühiskonnas.

Sanktsioonidega toime tulemiseks püüab Kreml pöörata pilku senisest enam Aasia ja kolmanda maailma poole. Paraku pole nende turgude ostujõud, kapitaliseeritus ja teadmiste tase kaugeltki võrreldav USA ja Euroopa Liidu omaga. Ning ükski koostöö, mis baseerub hirmul, ei ole pikaajaliselt püsiv.

Eesti ajab Euroopa Liiduga ühist poliitikat Venemaa suhtes. Oleme alati olnud huvitatud heanaaberlikest ja pragmaatilistest suhetest. Paraku sunnib drastiliselt muutunud julgeolekukliima ka meid riske ümber hindama.

Hiljutine NATO tippkohtumine kinnitas, et meie otsene kaitsevõime ja liitlaskoostöö suureneb lähiajal märgatavalt. Sellele lisaks peame välja arendama täieliku energiasõltumatuse Venemaast, mis eelkõige tähendab alternatiivseid gaasi tarneallikaid ja Eesti lahtiühendamist Loode-Venemaa elektrivõrkudest. Energiajulgeolek on kallis, aga riiklik sõltumatus on hindamatu.

Arto Aas,
Riigikogu majanduskomisjon
www.DELFI.ee


Kliki ka nendele artiklitele:
* Venemaast saab mannetu Aasia riigike?
... Kindel aga saab olla ka selles, et venemaast ei saa mingil juhul Euraasia Liidu juht vaid taandareng viib selle riigi algselt tugevasti Hiina majandusest sõltuvaks satelliidiks, hiljem  aga lagunemiseni, ...
* Vene kaitseteenistus võtab kirjutusmasinad kasutusele
... ütles McFaul. Tema sõnul on paljud ameeriklased mures, kui kaugele võib selline taandareng ulatuda, eriti venelaste retoorikas, mis näis ameeriklastele jäävat kaugesse minevikku. "See tähendab, ...
* Venemaal poleks konventsionaalses sõjas NATO-ga mingeid võidušansse
... relvajõudude nõrkust,“ märgib TVN24.
* Putini suurimatest saavutustest riigivenelaste uskumistes
... seegi argument on olemuselt petlik, sest keegi pole soovinud venemaad rünnata ja sellest tulenevalt pole ka teada tema kaitsevõime tegelik potentsiaal. Ekspertide hinnangul on venemaa kaitsetööstus arenenud ...

Kommentaare (0)

Lisa oma kommentaar


busy
 
teenetemärkidest

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
EI piirilepingule

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve