BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Siim Kallas: miks Lääs Venemaast iial aru ei saa

E-kiri Print PDF
(0 hindajat, keskm. hinne 0 (maks.5))
Läänes usutakse, et Venemaa-vastastel sanktsioonidel on oluline mõju, Venemaa ja selle liitlased aga arvavad, et neil pole mingit tähtsust. Kumb arusaam on tõele lähemal, küsib endine eurovolinik Siim Kallas võrguväljaandes euractiv.com avaldatud artiklis.

Sellele, et sanktsioonid tekitavad tõsiseid probleeme, viitavad muu hulgas krediidiraskused, mis ähvardavad paljusid Venemaa ettevõtteid ning on haripunktis 2016. aastaks. Juba selle aasta detsembris peavad Vene ettevõtted maksma pankadele tagasi 32 miljardit dollarit, nende summade refinantseerimine aga õnnestuks ilmselt vaid ülikõrgete intressidega.

2015. aastaks peavad Venemaa pangad ja teised ettevõtted aga välispankadele tagastama kokku 134 miljardit dollarit.

Tõsistes finantsraskustes on ka Venemaa energiasektori lipulaev, naftakompanii Rosneft. Ränga laenukoorma all olev kontsern on Euroopa Liidu ja USA kapitaliturgudest ära lõigatud ning sõltub oma laenukohustuste täitmisel valitsuse rahasüstidest ning Hiinast saadavatest eelmaksetest.

Venemaa riigieelarve ägab aga surve all nii tulude kui ka kulude poolel. Moskva on püüdnud võlakirju müües raha juurde laenata, ent üheksa järjestikust emissiooni on läbi kukkunud. Kapital voolab välismaale, samal ajal kui militaarkulutuste prognoos aastaks 2015 on tõusnud 21 protsenti.

Venemaa võimud, kaasa arvatud keskpank, on rõhutanud, et kapitali liikumist või rubla vaba konverteeritavust ei ole kavas piirata. Aga arvestades Venemaa avalike lubaduste usaldusväärsuse taset ei peaks selliseid lubadusi sõna-sõnalt võtma. Suurem osa venelastest on alati elanud jäiga valuutakontrolli tingimustes.

Me peame olema valmis vähemalt selleks, et Rosneft ning probleemidega heitlevad Vene pangad jätavad oma laenumaksed maksmata. Lisaks on võimalik, et osa pankadest läheb täielikult pankrotti.

Kõik see osutab, et Venemaa majandus on suurtes raskustes. Aga Vene ühiskond talub majandussanktsioone väga hästi. Tegemist on ühiskonnaga, mis on imperialistlike ning militaarsete eesmärkide nimel sajandeid aktsepteerinud madalamat elatustaset.

Selles peitubki põhimõtteline vahe küllusliku Lääne tarbijate ning venemaalaste vahel. Läinud 12 kuu jooksul on rublaomanikud muutunud dollariomanikega võrreldes märkimisväärselt vaesemaks. Aga keda see huvitab? 130 miljoni venemaalase jaoks ei oma rubla vahetuskurss mingit tähtsust.

Toiduainete ekspordipiirangud? Venemaa on aastakümneid nälja ja toidupuuduse all kannatanud – kui praegu on seal natuke väiksem vorstivalik, ei lähe see kellelegi korda.

Tuhanded Venemaa elanikud on võinud osta kinnisvara Londonis, Skandinaavias, Balti riikides, Dubais ja mujal varuvariandina päevaks, mil olukord muutub talumatuks. Aga ainult kaheksa protsenti venelastest veetis 2013. aastal oma puhkuse välismaal. 92 protsenti jäi kodumaale.

Vene dollarimiljonäride hulk võis läinud aastal kahekordistuda, aga Venemaa kodanike üldine jõukus langes kuus protsenti.

Suurem osa Vene kodanikest elab endiselt nõukogude aja tingimustes – samades armetutes korterites, sama suhtelise vaesuse käes, samas peaaegu totaalses äralõigatuses välisilmast. Nad elavad ühiskonnas, mis on Lääne sanktsioonidele ülimalt vastupanuvõimeline ning on alati valmis kannatama kõrgemate poliitiliste eesmärkide nimel – need aga on enamjaolt seotud agressioonidega, mis on suunatud väljapoole „Emake Venemaad“.

Niisiis, mis on sanktsioonide tagajärjed? Venemaa probleemid laenumaksetega jõuavad otsustavasse järku 2015. aasta lõpus. Lääne sanktsioonid lõpevad tõenäoliselt 2015. aasta augustis. Kas keegi tõesti usub, et Venemaa lõpetab Ukraina, Moldova ja Gruusia territooriumite okupeerimise?

Muidugi püüab Moskva sanktsioonidest mööda hiilida. Šveits on alati valmis laenama, kuigi hind, mille Venemaa ettevõtted Šveitsi vahendajatele maksma peavad, on meeletu.

Aga lühemas perspektiivis? Venemaa jaoks on endiselt eluliselt tähtis külvata lahkhelisid Euroopa Liidu liikmesriikide vahele enne, kui sanktsioonide küsimus uuesti päevakorda tõuseb. Moskva kasutab ära iga võimaliku triki – propaganda, väljapressimise, isegi pistiseandmise. Nad tegutsevad lobirühmade kaudu, kasutavad valediplomaatiat ning teevad teeseldud rahuettepanekuid.

Ja kui 2015. aasta lõpus asjade seis siiski vilets paistab, miks mitte ette võtta veel üks sõjaline avantüür? Moraali tõstmiseks või nii.

Allikas:
RahvusRinghääling
Autor: Siim Kallas

Allikas: euractiv.com
Rubriik: Arvamus

Kliki ka nendele artiklitele:
* Kesknädal: Malaisia lennuki allatulistajad tahtsid Venemaale sanktsioonide kehtestamist
... Siim Kallas küsis, kust võeti selline rakett, mis jõuab 11 km kõrgusele? Miks ilmuvad väljaannetes pealkirjad, mis kutsuvad ostma gaasi USA-st ja mitte Venemaalt?" oli leht nördinud. Kesknädal teatas, ...
* MART HELME: Venemaa algavat külma sõda siiski ei võida
Siim Kallase juhtum ja piirileping Ukrainas ja eelkõige muidugi Krimmis toimuv, samuti valitsuse vahetus Eestis, on piirilepingu teema päevakorralt maha võtnud. Kohati tundub, nagu oleks see globaalselt ...
* Osa Eesti NSV-st antakse Venemaale
... teismelise temp, millega Venemaa võttis oma allkirja piirileppelt tagasi. Paraku loobus Eesti Tartu rahust juba 1996. aastal, kui Eesti Vabariigi välisminister Siim Kallas kohtus oma Vene kolleegi Jevgeni ...
* Eesti konservatiivne erakond nõuab valitsuselt territooriumite loovutamise otsusele eelnevalt rahva heakskiitu!
... Siim Kallasega Petroskois 1997. aastal, ähvardades riigikogu deklaratsiooni puhul Venemaa vastusammudega. Nüüd tegi Venemaa toonase ähvarduse teoks, taganedes juba allkirjastatud lepingust. Ja kujutage ...

Kommentaare (0)

Lisa oma kommentaar


busy
 
President

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
wiki tänubanner

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve