BH RuZZland

Russian PROSAIC!

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Müüdid minevikust

Karmo Tüür Putini ajalookäsitlusest: Venemaa jaoks on Teine maailmasõda identiteedi keskne osa

E-kiri Print PDF
Praegune Venemaa ei saa lasta murendada enda kui Teise maailmasõja suurima ohvri ja kangelase müüti ning võit Suures Isamaasõjas peaks jääma määrimatuks kõikvõimalike alternatiivse lugude poolt, ütles politoloog Karmo Tüür.

Äsja teatas Venemaa president Vladimir Putin, et Nõukogude-Saksa mittekallaletungipaktis ei olnud midagi halba, sest Nõukogude Liit ei tahtnud sõdida ning tal oli vaja aega oma relvajõudude moderniseerimiseks, arvel olid aga kuud ja päevad. Politoloog Karmo Tüüri sõnul on Venemaa ja Eesti ajaloonägemused vastandlikud.

„Esimene ja fundamentaalne tasand on see, et praegune Venemaa ei saa ega taha lasta murendada enda kui Teise maailmasõja suurima ohvri ja kangelase müüti," ütles Tüür. Tegemist on Venemaa jaoks alusmüüdiga, peamise identiteeti loova konstruktsiooniga ja seetõttu on oluline, et võit Suures Isamaasõjas, nagu Venemaal seda nimetatakse, jääks määrimatuks kõikvõimalike alternatiivse lugude poolt, lisas ta.

Kommenteerides Putini viiteid MRP-le ja Poola rollile Tšehhoslovakkia jagamisel, ütles Tüür, et seal kordub Venemaa praeguse presidendi poolt nii armastatud mõttekäik: "Aga teised tegid ju ka!" Tüüri sõnul pole Putini jaoks ilmselt eriti oluline, et säärane argumentatsioon on pisut lapsik ja süüdimatu. „Enamik süüdistatavaid püüab oma süüd sel moel pisendada ja ju see siis emotsionaalse rahulolu pakkumise tasandil nende endi jaoks toimib," lisas ta.
 

Putin: Venemaa jääb alati hoidma püha tõde võidu kohta Suures Isamaasõjas

E-kiri Print PDF
Vene Föderatsioon jääb alati hoidma püha tõde võidu kohta Suures Isamaasõjas, mis saavutati miljonite ohvrite ja kohutavate kannatuste hinnaga, ega luba planeedil rahu säilitanud kangelaste unarusse jätmist, ütles Venemaa president Vladimir Putin reedel Moskva Punasel väljakul toimunud võiduparaadil.

„Võit sepitseti eesliinil ja tagalas, see saavutati partisanisalkades ja põranda all. Seda tõid lähemale blokeeritud Leningradi mehisus, Sevastopoli kaitsnute vaprus, tuhande võitleja sangarlikkus, kes seisid vankumatult oma piiridel. Karmides lahingutes Moskva ja Stalingradi all, Kurski kaarel ja Dnepril määrati kogu Teise maailmasõja tulemus,“ ütles Putin.

Putin kuulutas, et Nõukogude rahva raudne tahe, tema kartmatus ja kindlus päästsid Euroopa orjusest.
 

ROGOZIN tahab venemaale Kuu baasi: ... lüüa kord majja ja seejärel lennata Marsile

E-kiri Print PDF
Kuigi venemaa pole tehnoloogiliselt ega rahaliselt selleks suuteline, sellegipoolest püüab venemaa suurimaid šoviniste ja selle riigi asepeaminsiter Dmitri Rogozin hoida üleval vene suurrahvuse vaimu ja uhkust, lubades peatset Kuu vallutamist ning peatset teistegi Päikesesüsteemi planeetide haaramist venemaale.

Ajalehele "Rossiiskaja Gazeta" intervjuu andnud Rogozin ütles, et venemaa tahab luua kuule baasi ja jääda Maa kaaslasele püsivalt, kuna edasi-tagasi reiside tegemine oleks mõttetu. Eeltoodust tulenevalt on venemaal plaan ehitada Kuule alaline baas.

"Oleks ratsionaalne teha kümme või kakskümmend lendu Kuule, lüüa kord majja ja seejärel lennata Marsile või mõnele asteroidile," selgitas Rogozin.

Pisut arusaamatu on, millises mõttes või kelle suhtes tahab Rogozin korda majja lüüa, kas ohvriteks on inimesed, humanoidid või ... , kuid plaanid on sellele vene neonatsil vägevad.
 

Gorbatšov kohtu alla NSVL'i lagundamise pärast?

E-kiri Print PDF
Seadusandjad Jevgeni Fjodorov (Ühtne Venemaa), Anton Romanov (putinlik Ühtne Venemaa), Ivan Nikitšuk (Kommunistlik Partei), Oleg Denissenko (Kommunistlik Partei) ja Mihhail Degtjarjov (Liberaaldemokraatlik Partei) on koostanud avalduse peaprokurör Juri Tšaikale, taotledes prokuratuurilt uurimise alustamist Nõukogude Liidu lagunemise ajal aset leidnud sündmuste osas, kirjutas ajaleht "Izvestija" neljapäeval.

«Parlamendiliikmed kirjutasid oma avalduses, et nõukogude kodanikud toetasid referendumil riigi ühtsust, kuid riigijuhtide ebaseaduslikud teod viisid riigi lagunemiseni. Rahvaesindajad ootavad, et prokurör algatab juurdluse ning jõuab kriminaalasjade algatamiseni, seal hulgas Nõukogude Liidu viimase liidri Mihhail Gorbatšovi vastu,» kirjutas leht, kelle kätte jõudis rahvasaadikute taotluse koopia.

Mihhail Gorbatšov ise nimetas mõnede duumaliikmete katset ta kohtusse kaevata täielikuks absurdiks.
 

“Heast elust” nõukogude ajal ehk need aastad ei unune...

E-kiri Print PDF
Psühholoogiast on hästi teada, et aju kustutab iseeneslikult aja jooksul kogetud halvad sündmused, vähendab emotsiooni ja mälujälge, mille tekitasid meile ebameeldivad asjaolud ja võimendab häid sündmusi. Hea jääb meelde ja kasvab aja jooksul, halb aga ununeb võimalikult ruttu. See on meie psüühika enesekaitsemehhanism.

Mälu vingerpussid

Mälu on teatavasti valikuline, aju kaitseb ennast kohutavate kogemuste eest ebameeldiva kustutamisega.

On ju teada, kuidas vägistatu teinekord "ei mäleta" sündmusest midagi, või Stockholmi sündroom, milles pantvang ilmutab pantvangi võtjale lojaalsust ja poolehoidu, vaatamata viimase põhjustatud ilmsest ohust tema elule. Pantvangistatu läheb üle oma vangistaja poolele, võib isegi füüsiliselt takistada enese vabastamist, kiidab pärast kohtus enda vastu kuriteo sooritanud isikut - "tegelikult oli ta tore poiss, eks temalgi oli pere, ta oli selleks sunnitud, ega väga ei pekstudki ja näkku ju ei löödud..."

Nõukaaja süsteemiga kohaneda suutnud inimestel on selle sündroomi tunnused välja arenenud - kes ellu jäid, laulsid seda laulu, mida neilt oodati.
 

10 müüti elust Nõukogude Liidus

E-kiri Print PDF
Kas välismaale pääsesid tõesti ainult KGB nuhid, kirikus käimine oli keelatud ja kuigi raha oli palju, polnud poest midagi osta?

20 aastat pärast nõukogude korra lõppu on rahva hulgas püsima jäänud ja ka tekkinud igasugu legende ja arvamusi režiimi olemuse ja selles elamise kohta. Osad neist on tõele lähedal, paljud aga on lihtsalt täielik jama.

Suur osa selliste eksiarvamuste ja –mälestuste virvarri tekkimises on ka omaaegsel Nõukogude Liidu ametlikul infoväljal, mis oli sageli tahtlikult desorienteeriv ja tekitas meelega valesid muljeid. Hoolimata inimeste skeptilisest suhtumisest, jäi midagi sellest ikkagi külge ja paljud neist infokildudest on püsinud siiani. Järgnevalt tooksin välja 10 ajakirjanduses ja rahvafolklooris püsinud müüti, mis tegelikult tõele ei vasta, kuid korduvad ikka ja jälle.

1. Nõukogude kord oli stabiilne ja üksikisikule turvatunnet pakkuv.
Praegu keskealistele inimestele võib see tagantjärgi nii tunduda, kuna nende kogemus piirdub peamiselt Leonid Brežnevi valitsemisajaga, mis oli tõepoolest suhteliselt stabiilne ajajärk. Kui aga vaadata kogu perioodi 1940–1990, siis mingist rahust ja turvalisusest oli asi kaugel. Nõukogude režiimi põhiolemus oli kogu võimu koondamine väikese hulga inimeste ehk Nõukogude Liidu Kommunistliku Partei juhtkonna kätte, ning see seltskond kasutas seda võimu nii, kuidas pähe tuli.
 

Suure Isamaasõja aastapäev: Vene minister nõuab Nõukogude võimu vastase sõjafilmi telekavast väljajätmist

E-kiri Print PDF
Täna 71 aastat tagasi puhkes idanaabri pool heroiliselt Suureks Isamaasõjaks tituleeritud Saksa-Nõukogude sõda. Sellele puhul näidatakse aasta-aastalt Vene telekanalitel samu patriootlike sõjafilme, vahel satub sekka ka mõni uuem ja asju uuest nurgast näitav linateos. Nii on ka tänavu.

Gaasihiiu Gazpromi omanduses olev, kuid siiski suhteliselt mõõdukas telekanal NTV teatas nädala algul kavatusest näidata 22. juunil prime time'il uut sõja alguse sündmustest pajatavad filmi “Teenin Nõukogude Liitu”.

See aga tekitas ühiskonnas paraja keskustelu – filmi vastaste leeri asus juhtima kultuuriminister Vladimir Medinski isiklikult, kes saatis kanali peadirektorile Vladimir Kulistikovile vastavasisulise kirja. Minister kirjutab oma läkituses, et laiem publik võib seda – enam kui vaieldava sisuga filmi võtta kui sõjaveteranide ja ajaloolise mälu solvanguna võtta, teatab raadiojaam Ehho Moskvõ.

Film põhineb Leonid Menakeri teosel “Lõuna saatanaga” ja jutustab sündmustest vahetult enne Saksa-Nõukogude sõja puhkemist 1941. aastal. Samuti nõukogude inimeste elust ühes Saksa koonduslaagris.
 

TMS: punaropagandistid taanduvad ERR-i uudistest, aga…

E-kiri Print PDF
Eks neil oli usinaid õpilasi, kes jätkavad punaüritust. Nii kuulutas Tallinna Telemaja meile AD 2012 (!) uudisteankur Saare suu läbi:

«Aastal 1973 riigipöördega võimule tulnud Augusto Pinochet lasi hukata tollal valitsenud sotsialistist presidendi Salvador Allende ning enamiku tema kaastöölistest.» (AK, toimetaja Epp Ehand, 11. VI 2012 kl 18:39; vt http://uudised.err.ee/index.php?0&popup=video&id=48715)

Noh, esiteks täname meile oma raha eest valetamast. Ent on ka paar küsimust.

Kas EKP KK agitatsiooni ja propaganda osakond polegi veel laiali lastud? Või kui Telemajas on nii kitsad ajad, et tuleb mingile veneaegse arhiivi andmestikule toetuda, siis tohotonti — kas tõesti ei teata ETV-s, et maailmas on olemas populaarne teabevaramu Wikipedia?
 

Uhke hoiakuga Jakov Džugašvili mõttetu surm

E-kiri Print PDF
Nõukogudeaegse venemaa isevalitseja Stalini poja - Jakov Džugašvili surma kohta on käibel mitmesuguseid legende.
Üks kõige elvinumaid siinmail oli selline, et kui mees saksa-vene sõja alguses 1941. a. juulis vangi langes, siishoiti teda erilaagris ja eritingimustel selleks, et ta vajadusel välja vahetada mõne tähtsama saksa nina vastu.

Sama legend räägib edasi, et kui 1943. aastal kindralfeldmarssal
Friedrich Paulus venelastele vangi langes, siis olla sakslased pakkunud venelastele vahetust Paulus vs. Džugašvili jun. .
Vapper, võitlustuhinast pinges ja  kodumaad armastav Stalin olevat aga sellise pakkumise peale hukkamõistva pilgu saatnud juba ainuüksi sõnumitoojatele ning kostnud uhkelt midagi sarnast, et tema vange (reetureid) ei vaheta, lasku või maha. Seejärel olevat sakslased Staliniga nõustunud ja ta poja maha lasknud.

Tänane meedia toob sellele legendile juurde uusi täiendusi ja ka faktilisi andmeid. Kõigepealt meenutatakse esimest ametlikku nõukogudeaegset versiooni, mille järgi langes Stalini poeg vapras võitluses lahinguväljal. See versioon kattub kaudselt (kõvade reservatsioonidega) tegelikkusega.
Seda vaid sellisel juhul kui lähtuda sellest, et Stalini jaoks tema poeg ilmselt langeski lahingus, sest vaenlasele vangilangemist võrdsustas vene isevalitseja ju surmaga.

Kuid mis siis sai tegelikult Stalini pojast?
 

Poola jätkab Venemaaga läbirääkimisi massimõrva ohvrite üle

E-kiri Print PDF
Eile algasid Moskvas uuesti Poola ja Venemaa läbirääkimised 1940. aastal Stalini käsul hukatud 22 500 Poola ohvitseri õigusliku rehabiliteerimise üle.

Poola Rahvusliku Mälestuse Instituudi juht ajaloolane Łukasz Kamiński peab läbirääkimisi Venemaa presidendi inimõiguste nõukogu esimehe, endise ajakirjaniku Mihhail Fedotoviga. Viimane taotleb seadusemuudatuse tegemist, mis võimaldaks 22 500 poolakat rehabiliteerida, ning esitab vastavad ettepanekud presidendiks saavale Vladimir Putinile, vahendas Poola Raadio veebileht.

1940. aasta massimõrva ohvrid tapeti Nõukogude Liidu eri paigus, sealhulgas Lääne-Venemaal Katõni metsas.            

Kuigi Moskva tunnistas 1990. aastal vastutust selle kuriteo eest, olles eelnevalt aastakümneid toimunus süüdistanud Saksa natse, ei ole poolakate rehabiliteerimiseks Venemaa seaduste järgi alust. Seadus võimaldab kohtus süüdimõistetute rehabiliteerimist, kuid poolakad, kellest suur osa olid reservohvitserid, tapeti kohtuotsuseta. Rehabiliteerimine kõrvaldaks Venemaa seaduste järgi ohvrite ault kõik plekid.
 

Briti ajaloolased: Adolf Hitler suri alles 1962. aastal Argentinas

E-kiri Print PDF
Adolf Hitler ei lõpetanud 30. aprillil 1945 Berliinis elu enesetapuga, vaid suundus salaja koos Eva Brauniga Argentinasse, väidavad Briti ajaloolased Simon Dunstan ja Gerrard Williams hiljuti müügile jõudnud raamatus "Hall hunt. Adolf Hitleri pääsemine". Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) teatas, et raamatus väidetu ei vasta tõele.

Ametliku versiooni järgi sooritas Adolf Hitler 30. aprillil 1945 Berliini punkris enesetapu. Füürer ja tema kauaaegne kaaslane Eva Braun otsustasid minna vabasurma koos. Nad neelasid mõlemad mürgitableti ja Hitler jõudis veel endale kuuli pähe lasta. Laibad mässiti hiljem teki sisse ja viidi punkri lähedale aeda pommiauku. Seal valati surnukehad bensiiniga üle ja süüdati. Mõni päev hiljem, 4. või 5. mail 1945 leidsid Adolf Hitleri ja Eva Brauni poolpõlenud surnukehad Berliini vallutanud punasõdurid.

Pikk teekond

Briti ajaloolased Simon Dunstan ja Gerrard Williams kirjutavad hiljuti müügile tulnud raamatus "Hall hunt. Adolf Hitleri pääsemine", et Adolf Hitleri asemel võttis endalt Berliini punkris elu hoopis üks tema teisikutest ja Eva Brauni rollis oli teisiku kõrval vähe tuntud näitlejanna.

Õige füürer ja Eva Braun lahkusid riigikantseleist salatunneli kaudu 27. aprillil ehk kolm päeva enne väidetavat enesetappu. Adolf Hitler ja Eva Braun lendasid esmalt Taani väikelinna Tønderisse. Sealt toimetati nad Lübecki lähistele Travemünde lennuväebaasi. Edasi lendasid füürer ja tema kaasa Katalooniasse Reusi lennuväljale. Seal andis Hispaania diktaator Franco põgenikele oma riigi eraldusmärkidega lennuki, mis viis nad Kanaaridele Fuerteventurale, kus Adolf Hitler ja Eva Braun läksid allveelaevale, mis võttis kursi üle Atlandi ookeani.
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
teenetemärkidest

Rahvusliku mõttelaadi toetuseks

BHR on tänulik toetuse eest!

Summa: 

Head BHR austajad!

Meie leht sattus pahade inimeste rünnaku alla, mis sundis tegema korrektiive lehe toimimises.
Seetõttu on alates detsembrist 2014. a. BH RuZZland kolinud uuele aadresile:
http://BHRuZZland.balanss.ee


Vanal (käesoleval) aadressile jääb arhiiv, mille kaudu pääseb ligi varasematele materjalidele (artiklid, kirjutised aastatest 2007 - 2014). Uuel ülalnimetatud aadressil asub aga leht uues kuues ja loodetavasti mitte halvem, kui oli vana.

Oleme jälle koos ning alati teadlikud idanaabri kurjusest.

BHR meeskond

AutoTranslation

English Chinese (Traditional) Finnish French German Russian Swedish Latvian Lithuanian Ukrainian Estonian
EI piirilepingule

BHR Cinema

Viimati lisandunud videofail


Kasakate palve